“Kalejdoskop” to festiwal tańca współczesnego, odbywający się od 2002 roku w Białymstoku. 

Cztery dni festiwalu, to przegląd wyjątkowych spektakli tanecznych oraz bogaty program wydarzeń towarzyszących: wystaw, warsztatów oraz spotkań i dyskusji.  “Kalejdoskop” jest największą imprezą, promującą najciekawsze zjawiska tańca współczesnego w północno-wschodniej Polsce.


Festiwal, zgodnie ze swoją nazwą to zmienność, różnorodność, różnobarwność stylów i form artystycznych.  Od 18 lat, jak w kalejdoskopie pojawiają się na deskach białostockich scen najciekawsze spektakle happeningi polskich twórców. Spotykają się tu przedstawiciele różnych pokoleń, trendów i koncepcji tańca oraz wyjątkowa publiczność – miłośnicy tej formy sztuki oraz ludzie po prostu ciekawi świata.

W 2021 roku festiwal podtrzymuje i rozwija tę różnorodność. Dlatego, obok spektakli tańca współczesnego, wśród wydarzeń artystycznych znajdą się także: wystawy, performance w przestrzeni miejskiej, spacer, taneczne lunche, rozmowy i spotkania. Ta różnorodność spięta jest spójną, oryginalną koncepcją spotkania wszystkich miłośników tańca współczesnego bez względu na wiek – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, widzów, praktyków i teoretyków.

Temat przewodni

Doświadczenia ostatniego roku, związane z pandemią koronawirusa, jeszcze wyraźniej ukazały nam wielką wartość festiwalowego spotkania – chcemy zatem celebrować je i tańczyć, ciągle odnajdując nowe powody do świętowania.

Dlatego właśnie to WIELE POWODÓW DO ŚWIĘTOWANIA stanie się tematem przewodnim nowej edycji festiwalu – edycji “pełnoletniej”, gdyż Festiwal obchodzi swoją “osiemnastkę”. Świętujemy, bo tańczymy, bo chcemy zaprosić widzów do współuczestniczenia w sztuce, bo jesteśmy spragnieni nowych wrażeń, i wreszcie – ponieważ od 18 lat tworzymy festiwal, który dojrzewał razem z nami, widzami, artystami i twórcami. Dlatego wybraliśmy do programu przyszłorocznej edycji pozycje, które z jednej strony – wzbudzają refleksję nad ulotnością istnienia, zagrożeniem życia, upływem czasu, a z drugiej – dają dużo radości, zachęcają do działania, koncentrują uwagę na kontakcie z drugim człowiekiem. Różnorodność form artystycznego wyrazu proponowanych spektakli i wydarzeń festiwalowych powoduje, że spotkanie z widzem stanie się prawdziwym świętem, a czas trwania festiwalu będziemy celebrować w wyjątkowy sposób.

Zapraszamy na 18. edycję festiwalu tańca współczesnego Kalejdoskop!

CIEKAWOSTKI


  • Każda edycja festiwalu ma inne, nowe logo. Logo tworzone jest na bazie rysunków powstałych podczas warsztatów, poprzedniej edycji. Jego twórcą jest artysta, grafik Paweł Dudko.

  • Spektakle i wydarzenia naszego festiwalu zlokalizowane są w różnych częściach Białegostoku.  Do najodleglejszych jego zakątków wozimy publiczność zabytkowymi autobusami.